skip navigation

Wolcott Meriden Fall League

End of Season League Deposit Refunds

The Wolcott / Meriden Fall League would like to thank all teams and organizations that participated in this year's fall league for another great fall season. 

The  Fall League Season officially ends on Sunday 11/6/2022. The WGSA will start to process credits for all participating teams league fee deposits of $150.00 back to the card of which the fee was issued - these credits will be issued within thirty days of the conclusion of the season. 

Certain organizations have been permitted to submit payment via check. Teams that paid by check will also receive a refund within 30 days of the end of the Fall Season.

Please note that any team that does not receive the refund amount within 30 days shall be required to notify the WGSA IN WRITING of the failure to receive the refund.  Any team that does not notify the WGSA within 90 days of the season's end of a failure to receive a refund will forfeit the refund amount as a donation to the WGSA. 

Thank you everyone for participating in the Wolcott / Meriden Fall League – Please feel free to contact me with any questions concerning these instructions or any other concerns you may have.

 

Chuck Cammarata

Fall League Director

Email:  Wgsatravelsoftball@gmail.com

Cell:  203-509-1536

 

Fall League Weeks Schedule

Week 1  - Sat 9/10  &  Sun 9/11
Week 2 - Sat 9/17  & Sun 9/18 
NO LEAGUE GAMES  Sat 9/24 & Sun 9/25 
Week 3 - Sat 10/1 & Sun 10/2
Week 4 - Sat 10/8 & Sun 10/9 
Week 5 - Sat 10/15 & Sun 10/16 
Week 6 - Sat 10/22  & Sun 10/23 
Week 7 - Sat 10/29  &  Sun 10/30
Week 8 - Sat 11/5 & Sun 11/6 
 
Thank You for a Great Fall Season!

Previous Weeks Schedules

Click this link to access preious weeks schedules

FIELD LOCATIONS 

The Following Locations are utilized by the Wolcott Meriden Fall League 

*Please check the weeks schedule to make certain you are going to the correct field locations for your games.

PRIMARY FIELDS

  • WOLCOTT  - Wakelee Fields - 12 Hempel Dr   Wolcott, CT
  • WOLCOTT - Tyrrell - 500 Todd Rd   Wolcott, CT 
  • MERIDEN - Dunn Fields - 402 Thorpe Ave   Meriden, CT  

 

HOST FIELD LOCATIONS 

  • BRIDGEPORT - Central HS - 1 Lincoln Blvd.   Bridgeport  CT
  • BRIDGEPORT - Seaside Park - 850 Atlantic St.  Bridgeport, CT 
  • CHESHIRE - Cheshire Park - 1060 Highland Ave   Cheshire CT 
  •  HIGGANUM -Haddam/ Killingworth HS - 95 Little City Rd  Higganum, CT
  • HIGGANUM - Haddam /Killingworth MS - 451 Route 81  Killingworth, CT 
  • MIDDLETOWN -  Pat Kidney Sports Complex - 199 Farm Hill Rd  Middletown, CT 
  • MIDDLETOWN - Snow Elem School - 299 Wadsworth St  Middletown 
  • MIDDLETOWM - Romegialli Field - 30 Dekoven Dr  Middletown, CT 
  • NEWTOWN  - Lower Liberty Field - 31 Elm Dr   Newtown, CT 
  • NEWTOWN/SANDY HOOK - Treadwell Park - 53 Philo Curtis Rd  Sandy Hook, CT
  • NORTH HAVEN - Gateway College  - 88 Bassett Rd   North Haven CT
  • WATERTOWN - Vets Memorial Park -570 Nova Scotia Hill Rd  Watertown

League Packet / League Rules Link

Use this Link to Acces the Wolcott / Meriden League Packet / League Rules

2022 LEAGUE TEAMS

10U DIVISION

  1. 10U Eagles - Joe Lavallee
  2. 10U Breakers - Ray Doyle
  3. 10U Charge - Kat Vitale
  4.  10U Rapids - John Godfrey
  5. 10U Wildcats - Heather Braun

12U DIVISION

  1. 12U Monarchs - Maddy DeRita
  2. 12U Eagles - Miguel Rosado
  3. 12U Eagles -  Jeff Stanco
  4. 12U Panthers - Frank Durante
  5. 12U Mirage - Mike Mihalek
  6. 12U Mirage Naugy - Gail Cheney 
  7. 12U Breakers -  Eric Zeidler
  8. 12U Thunder -  John Nash
  9. 12U Wildcats - Pete Chrzanowski
  10. 12U Hawks - Steve Schoen
  11. 12U CT Charge - Jeff Beeman
  12. 12U Rapids - Warren Campbell
  13. 12U Diamondzone - Brett Bradanini
  14. 12U Fury - Dennis Nolan
  15. 12U Lady Nightmares - Jamie Bartone

14U DIVISION

  1. 14U Eagles - Katrina Spina
  2. 14U Eagles - Chuck Cammarata
  3. 14U Valley Fusion - TJ Giambra
  4. 14U Monarchs - Jen Lane
  5. 14U Pride - Gabriel Alicea
  6. 14U CT Charge - Jennifer Bojko
  7. 14U Hurricanes -  Chris Volpe
  8. 14U Thunder - Jason Wein
  9. Seahawks Thunder Gold - Randy Tyler
  10. 14U 14U Jags -  Rita Jagodzinsky
  11. 14U 14U Wildcats - Jeffey Wanner
  12. 14U 14U Eliminators - Stephen Simard
  13. 14U 14U Hawks - Lindsey Carley
  14. 14U 14U CT Charge Red - Al Brunelle
  15. 14U 14U DiaZone Teal - Brett Bradanini
  16. 14U 14U DiaZone Black - Brett Bradanini

 

16 / 18U DIVISION

  1. 16U Xtreme Chaos - Michael Camperlengo
  2. 16U Mirage - Dani Pantano
  3. 16U Pride - Gabriel Alicea
  4. 16U CT Charge - Katie Curry
  5. 16U CT Charge -  Alexa DiLeo
  6. 16U Hurricanes - Jen Duell
  7. 18U Bombers -  Michael Bannon
  8. 18U Eagles - John Antonowicz
  9. 18U Eagles - Eric Lozada
  10. 18U Hurricanes -  Kate DuBois
  11. 18U Caribe - George Garcia
  12. 18U Meriden HS - Scott Aresco